среда, 22 января 2025 г.

Бюджетні марнотрати. Як під час війни члени бездіяльної Центральної виборчої комісії отримують премії та купують собі нерухомість


Члени Центральної виборчої комісії України, яка фактично бездіє під час дії воєнного стану, продовжують отримувати зарплати в 2 рази більші, ніж отримують військовослужбовці, що тримають оборону на фронті. За три роки війни, поки звичайні українці збирають на дрони та зарядні станції захисникам, члени ЦВК Павло Любченко, Олег Діденко, Олександра Кармаза, Сергій Пустовій та Сергій Дубовик купили собі квартири, автомобілі, земельні ділянки та вклались в цінні папери.

Поки українська влада вишукує по світу гроші для збереження та утримання держави і для забезпечення її захисту, через три роки після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну держава досі виплачує шалені зарплати та премії великій кількості чиновників, які при цьому ще й фактично нічого корисного для держави та суспільства, що знаходиться у стані виснажливої війни, не роблять. 

Як держава витрачає десятки мільйонів гривень на розвиток туризму під час війни

От візьмемо до прикладу Державне агентство з розвитку туризму. Під час військового стану, коли над країною закрите небо, коли лише рідкісні екстремали можуть приїхати в Україну в якості туристів подивитись на війну, про який розвиток туризму може йти мова? Тож логічно було б, аби цей непотрібний під час війни орган призупинив свою діяльність і не витрачав державних грошей з бюджету, в якому й так зіяє велика діра. Але ж ні. Працівники цього органу, фактично нічим не займаючись, не тільки продовжують отримувати заробітні плати, але ще й надбавки та премії. 

Голова агентства Мар’яна Олеськів, до прикладу, лише за травень 2024 року отримала зарплату у розмірі 166 тисяч 400 гривень, і до неї ще й премію — 113 тисяч 900 гривень. Але премійована була не лише вона, але й інші 22 працівників агентства, які розвивають туризм у країні, що воює — 1 мільйон гривень був виплачений їм за місяць в якості зарплати, ще півмільйона гривень було роздано їм на премії. 

За 10 місяців 2024 року держава витратила 15 млн 757 тисяч гривень на зарплати та премії Державному агентству з розвитку туризму. При чому 5,5 млн грн з них — це премії. За що вони були виплачені? За пости-привітання із Всесвітнім днем прибирання у соцмережах агентства? Або за новини на їхньому офіційному сайті про розпочатий пляжний сезон та список водойм, де можна відпочити? Фактично цей державний орган сьогодні займається нічим, але держава жодним чином не оптимізує це питання, через що ми витрачаємо мільйони гривень щомісячно на утримання людей, які жодної користі країні, що воює, не приносить.

Ці люди, тим часом, збагачуються нерухомістю та автомобілями. Наприклад, начальник відділу координації розвитку туристичної інфраструктури в регіонах Департаменту розвитку туризму Ігор Чава в 2023 році, за даними YouControl, придбав собі квартиру площею 67,5 квадратних метрів у місті Дрогобич Львівської області, ринкова вартість якої варіюється від 3 до 3,5 млн грн.

Скріншот сайту продажу квартир з оголошеннями про продаж квартир у місті Дрогобич
Ціни на квартири площею 65-70 квадратних метрів у місті Дрогобич Львівської області

Або Юлія Касян, начальник Управління публічних послуг агентства розвитку туризму в 2024 році купила автомобіль HYUNDAI SANTA FE 2016 року випуску. При цьому в декларації вона вказала, що віддала за нього 178 298 тисяч грн, тобто всього 4240 доларів США, хоча середня ринкова вартість такого авто складає 17 700 доларів США — 745 тисяч гривень. 

До слова, її чоловік, Микола Касян, що працює в Державному центрі зайнятості і отримує зарплату в середньому в 35 тисяч гривень на місяць, в 2022 році також придбав автівку SKODA OCTAVIA 2004 року випуску ринковою вартістю приблизно у 185 тисяч гривень станом на 2022 рік. Але вартість і цього авто Юлія Касян в своїй декларації вказала в десятки разів занижену — у смішні 10 тисяч гривень. Мабуть, НАЗК має повірити, що подружжя чиновників за час війни завело собі фактично сімейний автопарк за менше ніж 200 тисяч гривень. 

Скільки грошей витрачає держава на утримання ЦВК, що фактично не працює під час війни

Але приклад з Державним агентством розвитку туризму — ще квіточки. Куди більш обурливою видається історія з Центральною виборчою комісією України. Як відомо, під час дії воєнного стану в Україні неможливе проведення будь-яких виборів, а Центральна виборча комісія займається саме цим. Тож, вже три роки цей орган фактично бездіє. Можна було б подумати, що члени та працівники Секретаріату ЦВК знаходяться у відпустці за свій рахунок чи щось в цьому роді — нема ж у держави зараз в них потреби. Хіба ж. 

Держава не те, що продовжує сплачувати зарплати працівникам Центральної виборчої комісії в повному обсязі, вона ще й щедро їх преміює. Лише за червень 2024 року, поки українські військові надзусиллями стримували ворога, що наступав на Донеччині, держава щедро пропреміювала колектив ЦВК на суму 9 млн 717 тисяч гривень. Всього ж за 2024 рік з бюджету було витрачено, вдумайтесь, 78 млн 70 тисяч 500 гривень! І це — тільки на премії. 

На зарплати ж працівників ЦВК щомісячно йде з бюджету 16 млн 801 тисяча 800 грн, — це майже 150 млн грн щорічно. З них суттєва частка — це зарплати членів Центральної виборчої комісії. В середньому кожен з них отримує 200 тисяч гривень на місяць — такі гроші військовим, що в мороз і в спеку в окопах стримують наступ окупантів, і не снились. Серед них — член ЦВК по квоті забороненої партії «Опозиційна платформа — За життя» Юрій Мірошніченко, колишній народний депутат України від Партії регіонів, що представляв в Верховній Раді президента Януковича. 

За що така щедрість людям, що фактично просиджують штани в кабінетах під час воєнного стану? Мабуть, за те, що представники ЦВК, судячи з новин на їхньому сайті, беруть участь в якихось круглих столах та конференціях, де обговорюють дуже актуальні питання — як от круглий стіл щодо важливості участі молоді у виборах, або конгрес «Жіночий потенціал: нові ролі, нова якість». Дуже важливим та своєчасним видається працівникам ЦВК проведення під час війни конкурсу творчих робіт «Шляхи та способи активізації участі молоді у виборах».

Більше того, в своєму звіті за 2022 рік, наприклад, ЦВК виділила як своє досягнення, що в перший рік війни вони розробили свій мерч — фірмові худі, сумки, наліпки тощо. На це, вочевидь, були витрачені немалі кошти з бюджету, а, враховуючи, що цей мерч так і не пішов в продаж, виглядає це як звичайна схема розтрати бюджетних грошей.

Так як звітувати по суті немає про що, в звіті ЦВК за 2022 рік з’явилась також ще й така інформація: за рік було опубліковано 80 постів у Facebook, 21 пост та 121 сторіс в Instagram, 89 постів в Telegram та 17 постів у Twitter. Дивно, що не було прозвітовано про те, скільки чашок кави було випито. 

Заради справедливості треба зазначити, що на початку повномасштабної війни питання щодо доцільності фінансування фактично непрацюючої ЦВК в медіа підіймалось, але на тому все і закінчилось. Тоді громадські експерти виступили за те, аби діяльність ЦВК не зупиняти, бо, мовляв, комусь треба підтримувати роботу Єдиного державного реєстру виборців, але і погодились, що за це виплачувати гроші як у мирний час недоцільно.  

Пройшло три роки — ніхто і не подумав припинити викидати сотні мільйонів гривень, таких необхідних на фронті у вигляді дронів, зарядних станцій, автомобілів тощо, на збагачення членів Центральної виборчої комісії, що сидять вдома та тільки фіксують, як їм на карти приходять зарплати по 200 тисяч гривень на місяць та премії. 

Чим збагатались за час війни члени Центральної виборчої комісії

Згідно публічного розслідування збагатились члени Центральної виборчої комісії за час повномасштабного вторгнення багато чим. Голова ЦВК Олег Діденко, згідно його декларації, зміг відкласти за цей час 5 тисяч доларів, 14 тисяч 600 євро та 150 тисяч гривень. І це — найскромніший здобуток серед його колег. Бо, наприклад, Олександра Кармаза, за даними YouControl, в 2024 році придбала собі новеньку квартиру площею 43,8 квадратних метрів в житловому комплексі комфорт-класу OK’LAND на проспекті Повітряних Сил в Києві, який було введено в експлуатацію в 2023 році. Ціна такої квартири — в районі 65 тисяч доларів США. Це без ремонту, обладнання та меблів, на які Кармаза скоріш за все витратила як мінімум стільки ж грошей. 

Житловий комплекс комфорт-класу OK’LAND в Києві
Член ЦВК Олександра Кармаза на третій рік війни придбала собі квартиру в тільки-но збудованому ЖК OK’LAND в Києві

Квартиру площею в два рази більше, ніж у Олександри Кармази — а саме 98,4 квадратні метри — купив собі в 2023 році ще один член ЦВК Сергій Постівий. Для свого нового життя Постівий обрав також новий житловий комплекс в Києві — ЖК Great на березі Дніпра. Його квартира, згідно його декларації, обішлась йому в 3 млн 302 тисячі 935 гривень. При цьому за три роки війни Сергій Постівий, витратившись на квартиру, ще якимось чином зміг заощадити ще 1 мільйон гривень та 5000 доларів США.

Житловий комплекс Great на лівому березі Києва
Член ЦВК Сергій Постівий обзавівся квартирою в майже 100 квадратних метрів в новому ЖК Great на березі Дніпра в Києві 

А член ЦВК Сергій Дубовик, що був обраний в комісію у 2019 році по квоті партії «ОПЗЖ», також, як то кажуть, не з порожніми руками. Але Дубовик обзавівся не квартирою, а новим автомобілем з салону — кросовером Suzuki Vitara 2023 року за 872 тисячі гривень. При цьому ще 1 млн 686 тисяч гривень в нього залишились в якості заощаджень. Мабуть, також на квартиру збирає — при щедрій зарплаті в 200 тисяч гривень на місяць від держави це — вже й не така нездійсненна мрія. 

Як член ЦВК Павло Любченко скуповує квартири, землю та цінні папери

Але обігнав всіх своїх колег Павло Любченко. Цей член ЦВК за три роки великої війни і автівку придбав, і земельну ділянку, і ще й три квартири. По Павлу Любченко взагалі мають постати питання у антикорупційних органів, бо навіть з такою зарплатою, в 7 разів більшою ніж в президента, так збагатитись без лівих незаконних доходів неможливо. 

Любченко в перший рік війни придбав своєму сину квартиру площею 37 квадратних метрів в Австрії — ну і вправду, не в Україні ж сину сидіти з можливістю бути мобілізованим. Середня вартість житлової нерухомості в Австрії становить 4800 євро за квадратний метр, тож за квартиру такої площі Павлу Любченко потрібно було  заплатити близько 177 600 євро, а це — 7 млн 763 тисячі 251 грн. 

На другий рік війни член ЦВК Любченко купив ще дві квартири в Харкові — одна площею 64 квадратні метри, друга — 76,8 квадратів, а також земельну ділянку, і немаленьку — аж в 68 гектарів в селі Златопілля Кіровоградської області. Після всіх цих покупок залишились ще гроші на придбання автомобіля Honda Civic 2008 року, який він оформив на свою дружину Аллу Любченко. При цьому в своїй декларації Павло Любченко вказав його вартість на рівні 121 тисячі 250 гривень, хоча ринкова ціна цього авто становить не менше 240 тисяч гривень, тобто як мінімум в 2 рази більше. 

Але і це ще не все. Три квартири, велика земельна ділянка, автомобіль — далеко не все, на що витратився найбагатший член ЦВК Павло Любченко в 2023 році. Ще 6 млн 255 тисяч 230 гривень він витратив на придбання у Міністерства фінансів України  боргових цінних паперів — державних облігацій, отримавши в тому ж році доходу від них у 2 млн 319 тисяч 351 гривню. У 2024 році частину з них він ще погасив, отримавши дохід в 5 млн 180 тисяч 822 гривні, але придбав ще нових облігацій на 5 млн 910 тисяч 486 гривень. 

Станом на кінець 2023 року Павлю Любченко залишився ще й з вагомими грошовими заощадженнями: 154 тисячі доларів США, 34 тисячі євро та 280 тисяч гривень. Отакий от нескромний грошовий оборот в члена ЦВК, що фактично знаходиться у відпустці, поки йде війна. 

Згідно даних Міністерства фінансів України, за три роки війни держава витратила 83 млн 656 тисяч 600 гривень тільки на премії для працівників непотрібних та фактично недічих державних установ. Це тільки на премії, які взагалі незрозміло за що виплачуються в установах, що простоюють. За ці кошти можна було б придбати для фронту 1859 дронів DJI Mavic 3 Fly More Combo або 1065 купольних РЕБ на авто. 

А поки звичайні громадяни збирають по копійках на це постійно і вкрай необхідне для військових обладнання, керівники Державного агентства з розвитку туризму та члени Центральної виборчої комісії за державний кошт купують собі квартири, автомобілі та земельні ділянки. Погодьтесь, якась, м’яко кажучи, дуже дивна державна політика країни, що воює. 

Опубліковано https://blackboxosint.com/


Комментариев нет:

Отправить комментарий